SENIOR NATIONALS RESULTS 2010

Saturday
 

Best Dressed Novice Couple

1st Michael Watts & Wendy Jackson Wellington

2nd Roger & Raewyn Clarke Gold Coast NZ

3rd Alan & Jackie Riseborough Rose City

Best Dressed Senior Restricted Couple

1st Rob Connor & Jan Morgan Gracelands/River City

2nd Dean Offord & Pam Watson Hutt Valley

3rd Mark & Carol Kane Gold Coast NZ

Best Dressed Open Restricted Couple

1st Marc & Erin Blake River City

2nd Ben Ashby & Elissa Parkes City of Sails

3rd Steve Bowden & Kathy Kent Kapi Mana

Best Dressed Diamond Couple

1st Brian & Lyn Cook Drifters

2nd Ron & Jeanette Jones Drifters

3rd Paul & Marion McGuinness Gold Coast NZ

Best Dressed Masters Couple

1st Greg & Chris Sammons Drifters

2nd Trev Halstead & Colleen Ryan River City

3rd John & Carol Harwood Hawkes Bay

Best Dressed Golden Couple

1st Jeffery & Valarie Alley  L & P Rockers

2nd Christopher Pettigrew & Janene Bailey Kapi Mana

3rd Garry Mohn & Donna Baranski Drifters

Best Dressed Platinum Couple

1st Dayna George & Michelle Maley Drifters

2nd Stacy Grootjans & Kelly Curtis-Grootjans Rose City

3rd Hayden Middlebrook & Bridie McNeil Tokoroa

Best Dressed Open Couple

1st Shaun Clarke & Ashley Feck Drifters

2nd Ryan Jolliffe & Chloe Kuriger Drifters

3rd Craig Hailwood & Sarah Bodmin Kapi Mana

Dancing Sections

Novice

1st Wayne Fletcher & Debbie Beazley Wellington/Gold Coast NZ

2nd David Gilfillan & Annette Niven Harbour City

3rd Graham Halliday & Barbara Hanrahan Wellington

4th Michael Watts & Wendy Jackson Wellington

Senior Restricted

1st Rob Connor & Jan Morgan Gracelands/River City

2nd Phillip & Annette Jenkins City of Sails

3rd Mark & Carol Kane Gold Coast NZ

4th Kelvin & Suzanne Riddick New Plymouth

Open Restricted

1st Shaun Birchall & Hayley Inglis Christchurch

2nd Ben Ashby & Elissa Parkes City of Sails

3rd Marc & Erin Blake River City

4th Nick Wilson & Morgan Neill Hutt Valley

Diamond

1st Brian & Lyn Cook Drifters

2nd Paul & Marion McGuinness Gold Coast NZ

3rd Ron & Jeanette Jones Drifters

4th Jim & June Wharepapa Whakatane

Masters

1st Trev Halstead & Colleen Ryan River City

2nd John & Terry Judd  Bush

3rd Ray & Carolyn Jacob Tauranga

4th Steve Groenewegen & Trish Beadle City of Sails

Golden

1st Christopher Pettigrew & Janene Bailey Kapi Mana

2nd Jeffery & Valarie Alley  L & P Rockers

3rd Murray & Noreen Dillon Ramblers

4th Darryl & Threse Meszaros Tokoroa

Platinum

1st Stacy Grootjans & Kelly Curtis-Grootjans Rose City

2nd Dayna George & Michelle Maley Drifters

3rd Hayden Middlebrook & Bridie McNeil Tokoroa

4th Scott Greenlees & Kath Mence Wanganui

Open

1st Joel Davies & Stacey Goodall Upper Hutt United

2nd Stephen Blasé & Nadia Wharepapa City of Sails/Drifters

3rd Ryan Jolliffe & Chloe Kuriger Drifters

4th Darren Bailey & Odelle Kingsford Kapi Mana

 

Sunday

Best Dressed Female

1st  Samantha Crocker Christchurch

2nd Ashley Feck Drifters

3rd Jan Morgan River City

Best Dressed Male

1st Trev Halstead  River City

2nd Jeff Alley L & P Rockers

3rd Steve Swale Tauranga

Best Dressed Same Sex Couple

1st Tyree Connor & Chloe Kuriger Gracelands/Drifters

2nd Ivory Saunders & Kelsey Breden Ramblers/Wellington

3rd Sheree Isbister & Belinda McCreedy Gracelands

Same Sex Dancing

1st Tyree Connor & Chloe Kuriger Gracelands/Drifters

2nd Ivory Saunders & Kelsey Breden Ramblers/Wellington

3rd Noreen Dillon & Jasmine Fraser Ramblers

4th Paula Mosen & Karen Burns Wanganui

Best Dressed Senior Triples

1st Trev Halstead, Colleen Ryan & Linda Knight River City

2nd Brian & Lyn Cook & Chris Sammons Drifters

3rd Peter Dellaway, Judy Joliffe & Sharon Honnis Drifters

Senior Triples Dancing

1st Trev Halstead, Colleen Ryan & Linda Knight River City

2nd Scott Greenlees, Paula Mosen & Gill Pirikahu Wanganui

3rd Jeff & Valarie Alley & Debbie Grofsky L & P Rockers

Best Dressed Open Triples

1st Julian Clarke, Janneke Groenewegen & Courtney Orr City of Sails

2nd Shaun Clarke, Ashley Feck & Sacha Orton Drifters

3rd Craig Hailwood, Sarah Bodmin & Bridget Curtis Kapi Mana

Open Triples Dancing

1st Julian Clarke, Janneke Groenewegen & Courtney Orr City of Sails

2nd Stacy Grootjans, Kelly Curtis-Grootjans & Clair Davies Rose City/Upper Hutt United

3rd Shaun Clarke, Ashley Feck & Sacha Orton Drifters

Best Dressed Senior Team

1st River City

2nd Kapi Mana

3rd Drifters

Senior Team Dancing

1st River City

2nd Hutt Valley

3rd Kapi Mana

Best Dressed Top Club

1st Bush

2nd Kapi Mana

3rd Hutt Valley

Top Club Dancing

1st  Drifters

2nd  Kapi Mana

3rd  City of Sails

Novelty

1st City of Sails - Grease

2nd Christchurch - Kiwi River Dance

3rd Drifters - Single Ladies

Most Supportive Club

Wanganui